Ke klasifikaci států světa z pohledu ekonomické geografie můžeme přistupovat jak z pohledu čistě ekonomického, tak z hlediska socioekonomického. Js35 - A. Typy indikátorů Státy můžeme klasifikovat podle:
1. Ekonomické indikátory Jedná se o indikátory popisující velikost národních ekonomik. Pokud je u indikátoru uvedeno "per capita", jedná se o přepočet na osobu. Vysvětlení pojmů naleznete na výukových videích Khan Acadamy. GDP (Gross Domestic Product) - HDP (Hrubý domácí produkt) GNP (Gross National Product) - HNP (Hrubý národní produkt) Zdroj: http://youtu.be/BmgxjOxG6G4?t=3m49s (GNP od 4. minuty) GNI (Gross National Income ) - Hrubý národní příjem
Nevýhody ekonomických indikátorů:
2. Složené indikátory V současné době je kladen důraz na takovou konstrukci indikátorů, která vyhodnotí v co nejširším rozsahu jak ekonomický, tak i sociální rozvoj v jednotlivých zemích. Složené indikátory tak obsahují nejen ekonomické položky, ale také započítávají informace týkají se školství, zdravotnictví nebo třeba sociálního systému. Mezi nejznámější složené indikátory patří:
Js35 - B. Státy podle velikosti ekonomiky (GDP) Tento velmi populární žebříček zobrazuje státy podle velikosti jejich ekonomiky, tz. podle velikosti GDP. Výhodu v tomto žebříčku mají velké a lidnaté státy, které díky se "velikosti" v žebříčku výrazně poskočí. Typickým příkladem je Čína, která je druhou největší ekonomickou světa, na jakém místě se ale Čína ocitne v žebříčku GDP per capita, když její GDP vydělíme počtem obyvatel (1.3 mld)? Obrázek č. 1 - Státy světa podle GDP Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Map_of_countries_by_GDP_%28nominal%29_in_US%24.png Aktuální žebříček států dle velikosti ekonomik nalezneme zde. Dlouhodobě největší ekonomikou světa je USA. V minulých desetiletích bylo dvojkou Japonsko a trojkou Čína. V posledních letech však došlo v žebříčku k poměrně výrazným změnám. Nejdříve na přelomu let 2010/2011 se Čína stala druhou největší ekonomikou světa, na přelomu let 2012/2013 pak Japonsko ze třetího místa sesadila Indie, která se tak stala třetí největší ekonomikou světa. Srovnání států dle GDP v minulosti je dispozici na webu Světové banky. Js35 - C. Státy podle velikosti GDP per capita V tomto žebříčku již na čelných místech nefigurují velké a lidnaté státy jako Indie nebo Čína, naopak ze budou bohaté státy malé rozlohou i populací. V čele tohoto žebříčku se na vrcholných místech dlouhodobě umisťují státy Katar, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Singapur, Švýcarsko nebo Brunej. Aktuální žebříček států podle GDP per capita je k dispozici na Wikipedii. - jaká je hodnota nejvyššího a naopak nejnižšího GDP per capita? - jakou aktuální hodnotu má GDP per capita v Česku? Jak změnila tato hodnota za uplynulých 20 let? - které státy Evropy se nacházejí pod světovým průměrem? Obrázek č. 2 - Státy světa dle GDP per capita Js35 - D. GNI žebříček dle World Bank Velmi citovaný je žebříček zemí podle Světové banky. Ta však místo běžně používaných indikátorů GDP/GDP per capita používá indikátor GNI (Gross National Income) - Hrubý národní příjem. Světové banka člení země podle GNI/per capita na 4 kategorie:
* hranice v USD se upravuje každý rok, uvedené hodnoty jsou k roku 2012, aktuální hodnoty jsou na webu Světové banky. Obrázek č. 3 - Státy dle GNI kategorií World Bank Země z kategorií Low Income a Lower Middle Income se řadí do chudých zemí (nerozvinuté nebo rozvíjejí se), kterým Světová banka poskytuje pomoc. Js35 - E. Human Development Index HDI index měří kvalitu života v jednotlivých zemích již po počátku 90. let. Každoročně jsou výsledky zveřejňovány ve "Zprávě o lidském rozvoji (Human Development Report)", kterou předkládá Rozvojový program OSN. Součástí HDI Indexu jsou tyto klíčové části:
Jednotlivé indikátory, které dohromady tvoří index HDI si můžete prohlédnout online v následujícím Data Exploreru. Na obrázku č. 4 vidíme grafický výstup z této aplikace, která nám porovnává průměrnou délku edukace (kolik let průměrně strávíme vzděláváním) vybraných zemí. Obrázek č. 4 - Délka edukace u vybraných zemí Hodnota HDI se pohybuje v intervalu 0 - 1. Čím se výsledný hodnota blíží horní hranici, tím je ekonomický a sociální rozvoj ve sledované zemi vyšší. Podle hodnoty HDI se země dělí do čtyřech kategorií:
Obrázek č. 5- HDI Index pro rok 2013 Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/2013_UN_Human_Development_Report_Quartiles.svg Aktuální žebříček státu dle Indexu kvality života je zde. Js35 - F. Česko-anglický slovníček Aktualizováno dne 22. 12. 2013 |