Js58 - Služby II

https://e29e80e5-a-09424f46-s-sites.googlegroups.com/a/gnj.cz/zemepis/geografie-mesta-ii/logoEU.png?attachauth=ANoY7coVzFUyShjvirVnESyHWY0k33Jwq1MBo1ATc2QpOK1pnWDBfR8CP08duSWnNkoqRbZsKN-sG-cseeDBtZCQZQth_LAmEHXVQpm8Y5UxJr9fT6T5y0gyPaIT65kS-L-uyaObfPMcJkT8voApO7msu_YY_p8b3ztoPZK4fzOnx6F8hEpr5pqSMBcJi8wUDGiZ1j4FXkuYMyNrBKFMT-2XIQEOthg3UQ%3D%3D&attredirects=0

Terciární sektor je nejrychleji se rozvíjející sektor plný nových technologií a inovací. Jedním z nejbouřlivěji se vyvíjejících odvětví jsou telekomunikace a IT sektor.

Js58 - A. Telekomunikace

Telekomunikace, neboli předávání informací na dálku (z řeckého tele - vzdálený), je sektor, jehož součástí je nejen telefonie, ale také např. datové sítě, které umožňují např. fungování internetu. Pro označení telekomunikací se také často používá zkratka "telco".

Podívejme se na světové telekomunikační společnosti a jejich postavení v kontextu současného rozvoje technologií. Před plošným rozšířením internetu byly telekomunikační společnosti neohroženými firmami, které si mohly dovolit vydělávat na maximum. Hlavními službami byly telefonní hovory a krátké zprávy SMS. Později doplněny o základní přístup k internetu pomocí technologií jako WAP nebo Dial-up u pevných linek.

V roce 1991 začal u nás operátor Eurotel provozovat první mobilní telefonní síť. První telefon stál úctyhodných 60 000,- Kč a mohli si ho dovolit jen velmi bohatí lidí. A ceny služeb např. v roce 1995? Z dnešního pohledu závratné (i při dnešních platech):
 • 150 volných minut za 2 830,- Kč
 • poplatky se platily nejen za odchozí, ale také příchozí hovory (v počátcích společná cena 20 Kč za minutu pro příchozí i odchozí hovor)
 • telefon stál v průměru 35 000,- Kč
 • aktivace telefonu v mobilní síti přes 10 000,- Kč
Více o počátcích mobilních sítí v Česku naleznete zde.

Od té doby uplynula dlouhá doba, Českou republiku  pomalu pokrývá síť 4. generace (LTE) a postavení telco operátorů se začíná dramaticky měnit. A jak? Položme si jednoduché otázky:
 • Jaké činnosti dělám na telefonu nejčastěji? Surfuji na internetu a využívám online služby.
 • Píši ještě SMS? Ne, komunikuji pomoci různých internetových messengerů (WhatsApp, Hangouts, Facebook Messenger)
 • Využívám telefon primárně pro volání? Ne, navigace, poslech hudby, fotografování či natáčení videa jsou dnes nejčastější činnosti, které dělají uživatelé na telefonu.
A máme zjednodušeně odpovědi na současné problémy operátorů - pomalu se stávají jen poskytovateli internetového připojení, protože většinu aktivit dělá uživatel na internetu (a případné peníze utratí online). Operátoři, kteří byli dříve schopni vydělávat obrovské částky na SMS nebo na hovorech zjišťují, že čím dál více uživatelů jejich služby využívá jen proto, aby svůj připojili k rychlému internetu. A to se pochopitelně operátorům nelíbí.

Na obrázku č. 1 vidíme srovnání spotřeby dat ve smartphonech, data jsou sice z roku 2010 a 2011, rostoucí trend však pokračuje až do současnosti. Nejvíce uživatelů vidíme ve věkové kohortě 18 - 34 let.

Obrázek č. 1 - Měsíční spotřeba dat v mobilech

Čím více uživatelů bude vlastnit smartphone, tím větší problémy budou současně telekomunikační společností mít, aby byly stále dostatečně ziskové. Na studii Delloite vidíme návyky britských uživatelů v roce 2012. Většina majitelů smartphonů totiž používá svůj telefon pro telefonování pouze jako okrajovou (i když podstatnou) záležitost. Hlavní aktivity jsou:
 • využívání emailu
 • hledání na internetu
 • sociální sítě
 • zprávy a sport
 • navigace
 • online bankovnictví
 • streaming hudby a filmů
 • nakupování
Obrázek č. 2 - Počet uživatelů mobilních telefonů ve světě
https://sites.google.com/a/gnj.cz/zemepis/js58---sluzby-ii/Screenshot%202014-04-13%20at%2017.49.49.png


Jaké jsou největší světoví telekomunikační operátoři? První místo s přehledem drží China Mobile, který má skoro 800 milionů uživatelů. Na druhém místě je britský Vodafone s 400 miliony uživatelů.  Význam světovým hráčem je také mexický América Movil, který podniká v zemích Latinské Ameriky. Mimochodem, majitelem této firmy je druhý nejbohatší muž světa Carlos Slim (kromě Américe Movil mu patří také další velký telco operátor Telmex). Operátor, který donedávna působil i v České republice a který má rovněž velký podíl v Latinské Americe, je španělská Telefónica. V Česku své podnikání prodala investiční skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Z dalších světových hráčů je v Česku aktivní třeba německý T-Mobile

Js58 - B. Internet ve světě

V roce 2013 využívalo internet 2.7 miliardy lidí, což představuje cca 39 % světové populace. Ve vyspělém země (developed countries) byly připojeno v průměru 77 % populace, v rozvíjejícím se světě (developing countries) jen 31 %. 

Největší penetraci internetu má Evropa, nejmenší Afrika, kde internetovou síť využívá jen 16 % kontinentu. Více na obrázku č. 3.

Obrázek č. 3 - Uživatelé internetu ve světě (2003 - 2013)
https://sites.google.com/a/gnj.cz/zemepis/js58---sluzby-ii/Screenshot%202014-04-13%20at%2017.51.58.png


Co se týče připojení domácností k internetu, je celosvětový průměr  41 %. Ve vyspělých zemích je k internetu připojeno 78 % domácností, v rozvíjejícím se pouze 28 %. Nejvíce domácností je připojených v Evropě, nejméně v Africe. Více na obrázku č. 4.

Obrázek č. 4 - Domácnosti s připojením k internetu.
https://sites.google.com/a/gnj.cz/zemepis/js58---sluzby-ii/Screenshot%202014-04-13%20at%2018.09.29.png

Z výše popsaných dat je zřejmé, jak propastné rozdíly jsou mezi jednotlivými regiony světa. Fenoménu, kdy jedna část světa má přístup k informacím a umí používat digitální techniku, druhá část tyto možnost má velmi omezeny, se říká Digitální propast (Digital divide). Na Wikipedii naleznete celou řadu aktuálních grafů a čísel, které popisují propastné rozdíly v přístupu k informacím v dnešním světě.

Jednou z cest, jak tuto propast řešit, je zpřístupnit internet co nejširšímu počtu obyvatel na Zemi. Zvláště v Africe je to cesta budování mobilních sítí, které umožní zpřístupnit alespoň na základní úrovni internet. Proto nárůst uživatelů mobilního internetu bude v Africe obrovský. Aktuálně jen 11 % Afričanů má možnost vyžívat mobilní internet.


Zajímavou iniciativou je Project LOON od Google, který se bude snažit velmi levně zavést v Africe internet prostřednictvím balonů. Více zde

Všeříkající video, které popisuje potřebu přístup informací v Africe a obrovský potenciál projektu LOON bylo součástí TED Talks s CEO Google - Larrym Pagem.Js58 - C. Česko-anglický slovníček


Aktualizace dne 24. 4. 2014
Comments