Js57 - Služby

https://e29e80e5-a-09424f46-s-sites.googlegroups.com/a/gnj.cz/zemepis/geografie-mesta-ii/logoEU.png?attachauth=ANoY7coVzFUyShjvirVnESyHWY0k33Jwq1MBo1ATc2QpOK1pnWDBfR8CP08duSWnNkoqRbZsKN-sG-cseeDBtZCQZQth_LAmEHXVQpm8Y5UxJr9fT6T5y0gyPaIT65kS-L-uyaObfPMcJkT8voApO7msu_YY_p8b3ztoPZK4fzOnx6F8hEpr5pqSMBcJi8wUDGiZ1j4FXkuYMyNrBKFMT-2XIQEOthg3UQ%3D%3D&attredirects=0

Terciární sektor ekonomiky je ve vyspělých zemích světa hlavním ekonomickým sektorem, který má nejen zásadní vliv na HDP státu, ale také na pracovní trh, kde většina zaměstnanců pracuje ve službách.

Js57 - A. Základní informace

Terciární sektor je jedním ze tří hlavních ekonomických sektorů. Kromě sektoru služeb (service sector) jsou to sekundární (industrial sector) a primární (agriculture and mining sector) sektor. Terciární sektor zahrnuje všechny hospodářské činnosti nehmotné povahy, tedy služby určené pro domácnosti, firmy a stát, které slouží k uspokojování potřeb jak individuálních, tak i kolektivních. 

Mezi nejvýznamnější součásti terciárního sektoru patří:
 • telekomunikace (telco companies)
 • obchod a maloobchod (retail sales)
 • gastro/turistika
 • zdravotnictví (healthcare/hospitals)
 • školství (education)
 • realitní kanceláře (real estate)
 • finanční služby (financial services - banking, insurance, investment management)
 • zábava a média (entertainment/mass media)
 • státní správa (government)
Sektor služeb má stále větší význam ve většině zemí světa. Platí pravidlo, že čím je země vyspělejší, tím větší podíl na HDP a zaměstnanosti má terciární sektor. Na obrázku č. 1 vidíme, jak se měnil podíl jednotlivých ekonomických sektorů na zaměstnanosti v USA.

Obrázek č. 1 - Zastoupení ekonomických sektorů na zaměstnanosti v USA

U vyspělých zemí dosahuje podíl sektoru služeb na HDP řádově 70 a více procent. Celosvětový průměr je cca 64 %. Mezi zeměmi jsou však výrazné rozdly:
 • USA - 80 % služeb vs 1 % zemědělství
 • Indie - 56 % služeb vs 17 % zemědělství
 • Niger - 40 % služeb vs 40 % zemědělství

Na obrázku č. 2 vidíme rozdíly v podílech ekonomických sektorů mezi kategoriemi států dle vyspělosti.

Obrázek č. 2 - Zastoupení ekonomických sektorů (1995)

Ještě větší rozdíly mezi zeměmi panují v podílu ekonomických sektorů na zaměstnanosti. Na obrázku č. 3 vidíme, jak se s ekonomickým rozvojem státu mění podíly zaměstnanosti. 

Obrázek č. 3 - Zaměstnanost podle sektorů a vyspělosti státu

V nejchudších zemích světa může až 80 % obyvatel pracovat v zemědělství (v Etiopii v roce 2004 pracovalo v zemědělství 82 % populace, World Bank), naopak v městských státech je podíl pracujících v zemědělství blízko 0 % (Hong Kong, Macau, Singapore). 

V rámci EU jsou z hlediska zaměstnanosti v zemědělství rekordmany Polsko, Řecko a Portugalsko, kde pracuje v zemědělství 11 - 13 % populace. Opakem jsou poté státy typu UK, Německa nebo Belgie, kde pracující v zemědělství představují pouze 1 %

Více informací o zaměstnanosti v jednotlivých sektorech naleznete v online tabulce World Bank

Rozdíly v zaměstnanosti nejsou jen mezi státy, ale také mezi regiony uvnitř států. Pravidlo platí stejné - čím je oblast vyspělejší, tím větší podíl mají na zaměstnanosti služby. Na obrázku č. 4 vidíme rozdíly mezi českými kraji.

Obrázek č. 4 - Zaměstnanost podle sektorů a krajů


Js57 - Maloobchod (retail)

Jednou z klíčových oblastí služeb je maloobchodní prodej zboží. Pro každého člověka je to jedna z nejčastěji využívaných služeb, se kterou se setkává několikrát za den. Do maloobchodu můžeme řadit nejen prodej potravin, ale také dalšího maloobchodního zboží (textil, elektronika, nábytek atd.)

My se zaměříme na největší maloobchodní řetězce z pohledu geografie a jejich rozšíření ve světě. Největší řetězce mají svá sídla v Evropě a USA:
 1. Walmart (USA) - největší retailový řetězec světa a největší retail prodejce v USA (působí v 15 zemích světa)
 2. Metro AG (Německo) - v ČR provozuje síť Makro
 3. Tesco (UK) - v Česku podle tržeb 16. největší firma
 4. Kroger (USA) - největší řetězec potravinového zboží v USA
Z dalších řetězců můžeme uvést ty, které podnikají  v Česku - nizozemský Ahold (provozovny Albert), německý Schwarz-Gruppe (Lidl a Kaufland), německý REWE Group (Billa a Penny Market). Několik významných firem z konkurenčních důvodů opustilo český trh - francouzský gigant Carrefour, nebo nizozemský Spar

V oblasti textilu je největším světovým řetězcem španělský Inditex (např. Zara, Berschka), který patří třetímu nejbohatšímu muži světa Amancio Ortegovi. Světově známá je také švédská Ikea, která je největším prodejcem nábytku na světě. Majitel je jeden z nejbohatších mužů světa - Ingvar Kamprad

Do oblasti maloobchodu spadají také tzv. convenience stores, což jsou malé obchody se základními produkty běžné denní spotřeby (potraviny, kosmetika, tabák, alkohol, noviny, bagety atd.), které se vyznačují malou prodejní plochou a dlouhou otevírací dobou. Největším convenience store řetězcem je japonský 7-Eleven

V současné době, kdy stále větší podíl na obratu retailu má e-commerce, nesmíme vynechat také největší online prodejce. Na obrázku č. 5 vidíme stále narůstající význam online prodeje na celkovém retail trhu.

Obrázek č. 5 - E-commerce v číslech

Světovým lídrem trhu v online retailu jsou USA, v rámci Evropy je to Velká Británie, která je s výrazným náskokem na prvním místě v Evropě (běžné je zde např. online nakupování potravin).

Největším světovým online retailovým prodejcem je americký Amazon (sídlo v Seattle). Zakladatelem a současným CEO je guru světové e-commerce scény Jeff Bezos. V roce 2013 se Jeff Bezos dostal na titulní stránky novin nejen koupí deníku The Washington Post, ale hlavně svými vizemi o doručování zboží pomocí dronů. Video o možném využití dronů v Amazonu se stalo doslova hitem.


V České republice je na poli e-commerce několik významných hráčů. Firma Allegro Group CZ, pod kterou spadá Aukro.cz nebo Heureka.cz je vlastněna jihoafrickou společností Naspers. Tento jihoafrický gigant koupil v roce 2012 další českou firmu (přesněji v Nizozemsku sídlící Netretail Holding), která provozuje druhý největší český e-shop - Mall.cz. A jaký byl v roce 2013 největší český e-shop? Zelený mimozemšťan napoví :) Alza.cz.

A na závěr 10 nejlepších infografik týkajících se e-commerce.


Js57 - C. Česko-anglický slovníček


Aktualizováno dne 24. 4. 2014
Comments