Ropa, jako nejdůležitější komodita na současném globálním trhu, se obchoduje na na ropných (komoditních burzách), a to povětšinou za americké dolary (odtud pochází také častý název "petrodolar"). Js44 - A. OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) Jedná se o mezinárodní organizace sdružující státy vyvážející ropu. Sídle sdružení je Vídeň a 12 členských států kontroluje dohromady kolem 75 % vytěžené ropy. Obrázek č. 1 - Členské státy OPEC Velmi zjednodušeně můžeme popsat fungování organizace tak, že hlídá těžbu ropy a její aktuální ceny, aby byly pro obě strany (prodávající a kupující) akceptovatelné:
Velký vliv má organizace OPEC také na udržování amerického dolaru jako světové rezervní měny. Vše začalo postupným koncem Brettonwoodského měnového systému, ve kterém byl americký dolar navázán na zlato, resp. každý dolar byl podložený zlatem v poměru 1/35 (jeden dolar byl podložený 35 uncemi zlata). Díky tomu se stala americká měna oficiální světovou rezervní měnou. V zájmu většiny států světa tak bylo mít dostatečnou zásobu amerických dolarů. Tato poptávka tak postavení dolaru ještě posílila. Tento systém však neumožňoval vydávat (tisknout) peníze, které by zlatem kryty nebyly. V roce 1971 tak byla Brettonwoodská dohoda zrušena. Od roku 1971 začalo docházet k poklesu zájmu o americký dolar, protože jeho hodnota nebyla podložena zlatem ani jinou další komoditou. Americká vláda si byla vědoma tohoto problému a náhradu našla - komoditou, která bude krýt americký dolar bude ropa. Po několika letech jednání s představiteli států OPEC nakonec vzešla dohoda, která po Brettonwoodském systému nastartovala systém nový - petrodolarový:
Petrodolarový systém, resp. systém amerického dolaru jako globální rezervní měny, postupně slábne a tím se komplikuje situaci i americkému dolaru:
Js44 - B. Ropné burzy Ropa není jen jednoho typu, na ropných burzách se jich prodává celá řada. Nejběžnějšími jsou:
Množství ropy se uvádí v barelech (značka: bbl) Množství: 1 barel US = 158,987 litrů = 42 US galonů Mezi hlavní ropné burzy patří ta v New Yorku, Londýně, Moskvě nebo Šangaji. Velmi specifická je Iránská ropná burza situovaná na ostrově Kish, kde je prodávána íránská ropa. Zajímavé na této burze je, že hlavními obchodními měnami jsou lokální měny Indie, Číny, Japonska nebo Íránu. Aktuální cena ropy se pohybuje kolem 100 USD za barel, aktuální ceny naleznete třeba zde. Cena ropy je výrazně svázána s geopolickou situací, a to jak v regionech těžby, tak se situací a stabilitou světových velmocí. Obrázek .č 2 - Vývoj ceny ropy v návaznosti na historické události Zdroj: http://www.wtrg.com/oil_graphs/oilprice1947.gifJs44 - C. Ropa a Česká republika Česká republika byla od do pádu Železné opony zcela závislá do dovozu ropy z tehdejšího Sovětského svazu. Ropa k nám byla přiváděna nejdelším ropovodem na světě (délka přes 5 000km) Družba, který byl prodloužen na naše území v roce 1965. Až do roku 1989 tímto ropovodem proudila veškerá ropa, která byla v tehdejším Československu spotřebována (až 18 milionů tun ropy ročně). Po rozpadu Sovětské svazu se Česká republika chtěla z totální energetické závislosti na Rusku vymanit. Roku 1990 byl otevřen ropovod Adria, který byl společně vybudován tehdejším Československem, Jugoslávií a Maďarskem. Jakmile se začal provoz rozbíhat, přerušila jej válka související s rozpadem Jugoslávie. Obrázek č. 3. Ropovody ve Střední Evropě Zdroj: http://www.petrol.cz/media/17778/akt_ropovody_st_._evropy.pngPotřeba diverzifikace zdrojů se podařila až připojením na systém Transalpské soustavy ropovodů TAL. Napojení bylo proveden v bavorském městě Ingolstadt. Ropovod s průměrem 71 cm, který ročně přepraví až 15 milionů tun ropy, má název IKL, podle měst Ingolstad, Kralupy a Litvínov. Přípojka IKL byla zbudována v roce 1996 a přivádím k nám arabskou ropu. Obrázek č. 4 - Ropovody TAL a IKL Zdroj: http://energetika.tzb-info.cz/docu/clanky/0093/009333o1.pngJs44 - D. Česko-anglický slovníček Aktualizováno dne 30. 1. 2014. |