Ekonomická integrace je proces prohlubování hospodářské spolupráce mezi jednotlivými státy za účelem vyšší ekonomické stability a větší prosperity integrujících se zemí. Vlivem rostoucí provázanosti světového obchodu a globalizace ekonomiky je pro státy velmi výhodné, a v dnešní době prakticky nutné, společně koordinovat svoji činnost a spolupracovat v rámci integračního seskupení. Podle teorie maďarského ekonoma Bély Balassa probíhá hospodářské sbližování států v jednotlivých etapách:
Js37 - A. Zóna volného obchodu (FTA, Free Trade Area) Zóna volného obchodu je seskupení nezávislých států, které podepsaly dohodu o volném obchodu (free-trade area agreement, FTA). Tato dohoda si klade za cíl odstranit veškeré překážky, které brání pohybu zboží mezi zeměmi. Jak může stát chránit svůj trh před zbožím z ostatních zemí? Pomocí tzv. ochranářských prostředků: Pomocí aplikace Taric CZ spočítej, jaké clo Ti bude vyměřeno, pokud budeš chtít do České republiky přivést elektroniku z USA za 300 USD.
Více informací a detailnější vysvětlení naleznete ve výukových videích na webu Ekofun. Ve vztahu k nečlenským zemím si každá země ponechává vlastní celní politiku. Příklady FTA ve světě: Severoamerická dohoda o volném obchodu je obchodní dohoda mezi USA, Kanadou a Mexikem, která omezuje nebo úplně odstraňuje cla a kvóty. Dohoda vstoupila v platnost 1. ledna 1994 a sídlem organizace jsou hlavní města členských států. Obrázek č. 1 - Vlajka sdružení NAFTA ASEAN FTA Jedná se o zónu volného obchodu mezi členskými státy sdružení ASEAN (Association of Southeast Asian Nations). Je to největší FTA v oblasti JV Asie, sdružuje dohromady 10 členských států. Na základě tohoto sdružení jsou realizována fóra Asean Plus Three, kde kromě deseti členských států o nejen ekonomické spolupráci diskutují ještě Čína, Japonsko a Jižní Korea. Obrázek č. 2 - ASEAN Plus Three Jedná se zónu volného obchodu převážně v JV Evropě, kterou tvoří nečlenské země EU. Aktuálně má 7 členů (státy bývalé Jugoslávie, kterou nejsou v EU, Albánii a Moldávii). Obrázek č. 3 - Členské státy CEFTA Jedná se o největší zónu volného obchodu v Africe. Členy je celkem 19 států od Libye na severu až po Swazijsko na jihu. Obrázek č. 4 - Členské státy COMESA Kompletní seznam dohod o volném obchodu naleznete na Wikipedii. Co je to EFTA? Kdy a proč vznikla a které státy jsou jejími aktuálními členy? V Evropě se v poslední době hodně diskutuje plánovaná zóna volného obchodu mezi Evropou a Severní Amerikou, tzv. TAFTA (Transatlantic Free Trade Area). Pokud by byla dojednána, vznikla by největší zóna volného obchodu na světě. Utváření dohody však budí poměrně velké kontroverze, o nichž se můžete dočíst např. zde. Obrázek č. 5 - TAFTA - plánovaná FTA mezi EU a NAFTA Jaké ohrožení může TAFTA znamenat pro občany EU? Js37 - B. Celní unie (Customs Union) Celní unie je druhým stupněm ekonomické integrace. Vzniká vývojem z FTA. Hlavním znakem je společná celní a obchodní politika vůči třetím (tzv. nečlenským) zemím. Mezi členskými státy jsou zcela odstraněna cla a další bariéry obchodu (v FTA mohou být určitě typy zboží vyjmuty z dohody). Příklady celní unie ve světě: MERCOSUR - Mercado Común del Sur MERCOSUR je celní unie v regionu Jižní Ameriky. Vznikla v roce 1991 jako FTA, ze které se postupně vyvinula celní unie. Má celkem 5 hlavních členů (posledním přistoupivším členem je Venezuela) a několik členů přidružených. Obrázek č. 6 - Členské státy MERCOSUR Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/MERCOSUR_%28orthographic_projection%29.svg SACU je nejstarší celní unií na světě, která vznikla již v roce 1910. V dnešní době zahrnuje 5 států v jižní Africe. Obrázek č. 7 - Členské státy SACU Seznam celních unií ve světě naleznete na Wikipedii. Obrázek č. 8 - Celní unie ve světě Co znamenají zkratka GCC a CAN? Které státy jsou členy a o jaký typ integrace se jedná? Js37 - C. Česko-anglický slovníček Aktualizováno dne 30. 12. 2013 |